Od poslušnosti do odgovornosti – razvoj kompetencija u odnosima

peta generacija polaznika, 2025–2026.

U oktobru 2025. godine započećemo peti ciklus edukacije „Od poslušnosti do odgovornosti“. Edukacija je namenjena pedagoškim stručnjacima (učiteljima, nastavnicima, profesorima, vaspitačima,  trenerima, pedagozima, psiholozima, direktorima, svima koji rade sa decom i porodicama…) koji žele da unaprede svoje znanje i veštine u izgradnji odnosa s decom, mladima, roditeljima i kolegama.

Dosadašnje iskustvo pokazalo je da ova edukacija budi veliko interesovanje među stručnjacima upravo zato što nudi specifična znanja o dinamici odnosa u pedagoškom svetu – prvenstveno između dece/mladih i stručnjaka, zatim među samim stručnjacima, kao i između stručnjaka i roditelja.

Edukacija pruža podršku polaznicima u izgradnji odnosa s decom i roditeljima sa kojima su profesionalno u kontaktu, poštujući osnovne principe Familylaba koje je promovisao Jesper Jul: ravnopravno dostojanstvo, ličnu i društvenu odgovornost, poštovanje integriteta, empatično vođstvo, kao i niz drugih tema značajnih za pedagoški rad.

Od poslušnosti do odgovornosti

Razvoj kompetencija u odnosima
EUR 800
  • U dinarskoj protivvrednosti
  • U cenu nisu uključeni troškovi puta, smeštaja i obroka.
  • Iznos možete platiti u 4 rate

Cilj edukacije

 

Cilj edukacije je unapređenje i poboljšanje odnosa u vaspitno-obrazovnim institucijama (vrtićima, školama, domovima itd.). Kroz edukaciju, polaznici uče kako da škole i vrtići postanu mesta gde se i deca/mladi i odrasli osećaju prihvaćeno i uvaženo, ali i mesta gde odrasli znaju kako adekvatno da preuzmu vođstvo, umesto da odgovornost prebacuju na decu.

Zajednički rad na edukaciji pomaže u pronalaženju alternativa za mnoge izazovne situacije sa kojima se pedagoški stručnjaci suočavaju – bilo da je reč o odnosu s roditeljima, kolegama, nadređenima ili učenicima. Time ih osnažujemo u razvijanju njihovih odnosnih kompetencija, koje su ključne za rad s decom, mladima i roditeljima, posebno u izazovnim vremenima.

Iskustva polaznika

 

Dosadašnje povratne informacije polaznika i predavača su izuzetno vredne – učimo jedni od drugih i zajedno menjamo kvalitet odnosa u vaspitno-obrazovnim institucijama. Promena se dešava individualno, kroz konkretne nastavnike, vaspitače i pedagoge, koji su spremni da menjaju sebe kako bi menjali odnose sa svojim učenicima, kolegama i direktorima. Ova promena zatim postaje kolektivna i sistemska, jer promena komunikacionih obrazaca pojedinca utiče na celokupni kolektiv.

Utisci o edukaciji...

Struktura edukacije omogućava učenje kroz predavanja, diskusije i rad u grupama, gde polaznici iz različitih zemalja i obrazovnih sistema dele svoja iskustva i međusobno se podržavaju.

Da bismo istinski učili, potrebni su autentičnost i ranjivost. Na ovoj edukaciji govorimo i o situacijama u kojima nismo bili na visini zadatka, o trenucima kada smo „zapeli“, kada ne vidimo rešenje, nemamo podršku ili se osećamo usamljeno u svom radu.

Mnogi entuzijastični i posvećeni pedagoški stručnjaci gube entuzijazam upravo zato što im nedostaje sistemska podrška. U nekim institucijama ne postoji prostor za razgovor o profesionalnom integritetu ili izazovima sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu. 

Takođe, mnogi ne nalaze istomišljenike – ljude koji veruju u odgovornu komunikaciju, preuzimanje odgovornosti odraslih i potrebu dece za vođstvom. Zato se tokom edukacije bavimo i odnosom između roditelja i škole, koji treba da se temelji na međusobnom poštovanju, dijalogu i profesionalnom integritetu pedagoških radnika.

Međunarodna perspektiva

Ova edukacija povezuje polaznike iz različitih zemalja, omogućavajući im da kroz različite obrazovne sisteme sagledaju univerzalne izazove u pedagoškom radu – konflikte s učenicima, teške odnose s roditeljima, osećaj bespomoćnosti u suočavanju s agresijom ili autoagresijom kod učenika i slično.

 

Značaj i vrednost ove edukacije prepoznala je i Familylab Association, koja podržava rad Familylaba u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji. Asocijacija sufinansira deo troškova edukacije i omogućava gostovanje predavača iz Nemačke.

Na edukaciji možete naučiti kako:

Predavači i voditelji

Raspored modula i mesto održavanja:

Svaki modul počinje četvrtkom u 16.00h, a završavamo nedjeljom u 14.00 h.

 
📍 I modul: 2.–5.10.2025., Zagreb 

      Šta su i kako se razvijaju kompetencije u odnosima?, Dušanka Kosanović

📍 II modul: 6.–9.11.2025., Slovenija

      Vođstvo odraslih u grupi/razredu, Christine Ordnung

📍 III modul: 11.–14.12.2025., Novi Sad

      Izvori i načini podrške pedagoškim delatnicima, Dušanka Kosanović

📍 IV modul: 22.–25.01.2026., Novi Sad 

  Od poslušnosti do odgovornosti – povezivanje svih edukanata kroz generacija (Ivana Muškinja)

Edukacija traje ukupno 16 dana (4 modula po 4 dana). Moduli nisu izborni – važno je prisustvovati svim modulima.

Cena edukacije: 800 evra u dinarskoj protivvrednosti

(troškovi puta, smeštaja i hrane nisu uključeni).

Iznos je moguće platiti na četiri rate.

Ako ste spremni da produbite svoj profesionalni i lični razvoj, prijavite se za edukaciju „Od poslušnosti do odgovornosti“. Budite deo nove generacije stručnjaka koji donose promenu – ne samo u svojim učionicama, već i u celokupnom obrazovnom sistemu.

Prijave su otvorene